Fakty i mity
Na endometriozę chorują wyłącznie kobiety w wieku prokreacyjnym
Mit. Endometriozę diagnozuje się również u młodych kobiet poniżej 15 roku życia (u 25-70 % dziewcząt z przewlekłym bólem miednicy mniejszej (Kvaskoff M, Bijon A, Clavel-Chapelon F, Mesrine S, Boutron-Ruault MC. Childhood and adolescent exposures and the risk of endometriosis. Epidemiology. 2013 Mar;24(2):261-9.; Templeman C. Adolescent endometriosis. Curr Opin Obstet Gynecol. 2012 Oct;24(5):288-92.), oraz u 3% kobiet w postmenopauzie (Ozkan S, Murk W, Arici A. Endometriosis and infertility: epidemiology and evidence-based treatments. Ann N Y Acad Sci. 2008 Apr;1127:92-100.).
Znamy przyczynę powstawania endometriozy
Mit. Choć badania nad przyczyną powstawania endometriozy prowadzone są od końca XIX wieku wciąż nie znamy przyczyny tego schorzenia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat teorii powstawania endometriozy zaglądnij do zakładki Endometrioza / Przyczyny powstawania schorzenia.
Wiemy jak leczyć endometriozę
Mit. Jeśli nie znamy przyczyny powstawania choroby, to nie umiemy jej skutecznie leczyć. Wszystkie aktualnie dostępne metody leczenia są objawowe: usuwamy implanty endometrium poza jamą macicy, przy czym one po jakimś czasie odrastają, bądź hamujemy rozrost implantów lekami, przy czym nie zawsze jest to skuteczne. Na ten moment najskuteczniejszą metodą „leczenia” jest chirurgiczne usunięcie implantów endometrium w specjalnie przygotowanym do tego celu ośrodku. Poddanie się 15-minutowej laparoskopii w zwykłej placówce medycznej może skutkować pojawieniem się zrostów i powikłań, które mogą zaburzać płodność.
Tabletki hormonalne między innymi antykoncepcyjne są lekiem na endometriozę
Mit. Faktem jest, że stosuje się tabletki hormonalne, między innymi analogi GnRH, Danazol, progestageny, tabletki antykoncepcyjne oraz ostatnio wkładkę wewnątrzmaciczną z progestagenem jako jedną z form ‚leczenia’ endometriozy, ale nie jest to leczenie przyczynowe. Zauważa się, że u części pacjentek z endometriozą leki te mogą zmniejszać dolegliwości bólowe oraz mogą hamować rozrost implantów endometrium poza jamą macicy. Powyższe leki niestety mają szereg skutków ubocznych i znacznie obniżają płodność kobiety, dlatego należy indywidualnie rozważać sensowność ich stosowania. Wciąż jednak najskuteczniejszą formą terapii endometriozy jest usuwanie wszystkich implantów, nawet tych najmniejszych metodą chirurgiczną w wyspecjalizowanym do tego celu ośrodku, najlepiej z zastosowaniem specjalnych narzędzi, nici oraz żeli bądź płynów anty-zrostowych. Czasami taka operacja z uważnym eliminowaniem implantów endometrium potrafi trwać kilka godzin.
Zdiagnozowanie endometriozy jest możliwe po zwykłym badaniu ginekologicznym bądź badaniu USG
Mit. By potwierdzić występowanie choroby niezbędne jest wykonanie laparoskopii, a przy ‚mocno rozlanych zmianach’ laparotomii, z potwierdzeniem występowania gruczołów endometrium w skrawku pooperacyjnym w badaniu histopatologicznym. W trakcie badania ginekologicznego bądź USG lekarz może co najwyżej przypuszczać występowanie endometriozy, ale powinien taką pacjentkę skierować do wyspecjalizowanego ośrodka na badanie laparoskopowe.
„Miesiączka ma być bolesna, urodzisz dziecko to ból sam ustąpi”
Mit. W trakcie złuszczania się śluzówki wewnątrz macicy i wydalania jej na zewnątrz (taka jest definicja miesiączki) dochodzi do niewielkich skurczów macicy, które mogą wywołać lekki ból, który pozwala normalnie funkcjonować, tzn. pracować, chodzić do szkoły bez zażywania silnych leków przeciwbólowych. Jeśli przez kilka dni w cyklu jesteś wyłączona z normalnego funkcjonowania z powodu bólu menstruacyjnego i musisz zażywać silne leki przeciwbólowe w dużych dawkach, to znaczy, że masz syndrom bólowy i należy szukać jego przyczyny. Jedną z chorób wywołujących tak silny ból może być właśnie endometrioza. Jeśli spotkasz się z opinią lekarza, że ‚jak urodzisz dziecko, to ból sam ustąpi’ skonsultuj się z innym lekarzem, który nie zlekceważy Twoich dolegliwości.
Ciąża i karmienie piersią leczą endometriozę.
Mit. Endometriozy nie można wyleczyć poczęciem i karmieniem dziecka. Natomiast prawdą jest, że podczas ciąży i karmienia piersią wyłączony jest cykl owulacyjny, a w związku z tym endometrium nie jest odbudowywane, również to w implantach ektopowych. Tkanka ektopowego endometrium starzeje się, nie ma impulsu do odnawiania w związku z ciążą i karmieniem, dlatego endometrioza może się wyciszyć, bądź czasowo wycofać.