Pierwsza konsultacja

Kiedy kobieta lub młoda dziewczyna zauważy podobne dolegliwości, które zostały przedstawione w dziele „Objawy” (w zakładce Endometrioza) oraz zdecyduje się na rozmowę z lekarzem, pomocne może być wcześniejsze przygotowanie się do konsultacji. W tym celu można przeglądnąć niektóre najczęściej zadawane przez lekarzy pytania, które zamieściliśmy na dole tej strony.

Do spotkania najlepiej wcześniej się przygotować, przemyśleć oraz przypomnieć sobie niektóre ważne informacje, które mogą być istotne przy stawianiu diagnozy. Należy pamiętać, aby powiedzieć o wszystkich objawach, wyrazić wszystkie obawy. Warto być szczerym i otwartym – tylko wówczas specjalista będzie mógł odpowiednio nam pomóc oraz ewentualnie wybrać prawidłową metodę leczenia. Jeżeli pojawiają się pytania lub niejasności radzimy wcześniej zapisać je na kartce i z tą listą udać się do lekarza. Każdy dobry specjalista na pewno doceni nasze zaangażowanie oraz odpowiedzialne podejście do sytuacji. Pomoże to również w ustaleniu leczenia i odpowiedniego planu działania.

Sugerujemy również zrobienie notatek dla własnych potrzeb – aby można było w przyszłości porównać jakie objawy / dolegliwości / miejsce ich występowania oraz czy uległy zmianie. Pojawiła się na rynku dostępna darmowa aplikacja na iPod-y o nazwie ”Monthly me„ dzięki której ułatwione jest codzienne notowanie miejsca i intensywności bólu

Część z tych pytań może zostać pominięta i lekarz może o niektóre rzeczy nie zapytać – jednak lepiej jest być przygotowanym. Każdy specjalista określa pytania według własnego uznania, dlatego nie należy również być rozczarowanym, jeżeli niektórych pytań lekarz nam nie zada. Należy pamiętać, że istnieją różne metody i indywidualne podejście diagnostyczne w tej dziedzinie.

 

Lista pytań

 Lista pytań w formacie *.PDF

Pytania umieściliśmy w oddzielnym pliku, aby umożliwić ich wydrukowanie – a następnie wypełnienie, co znacznie przyspieszy i ułatwi całą procedurę. Staraj się odpowiedzieć na pytania szczerze i najlepiej jak tylko potrafisz.

Życzymy powodzenia !