Badanie MRI

Laparoskopia jest złotym standardem diagnozowania endometriozy, ale magnetyczny rezonans jądrowy (MRI) może być pomocny w określeniu głębokości naciekającej zmiany chorobowej, szczególnie gdy pacjentka ma bardzo dużo zrostów i przygotowuje się do laparoskopii.

Ale co to jest w ogóle MRI?

MRI jest to duży magnes, który używa naturalnych właściwości magnetycznych do zbierania danych; następnie komputer przetwarza te informacje na zdjęcia. Badanie trwa około 45 do 90 minut. Pacjentka jest proszona o założenie szpitalnego ubrania i zdjęcie zegarka, biżuterii i innych metalowych przedmiotów. Kobieta leży na ruchomym łóżku, ręce układa wzdłuż ciała, a głowę kładzie na zagłówku; podczas badania pacjent jest wsuwany do skanera gdzie nie wolno się poruszać, ale można swobodnie oddychać. Podczas badania jest słyszalny specyficzny dźwięk pracującej maszyny. Jeżeli podczas badania pacjentka będzie zaniepokojona lub poczuje się źle, może porozumieć się z technikiem wykonującym badanie przez mikrofon. Większość pomieszczeń gdzie znajduje się rezonans magnetyczny jest wyposażony w kamerę, przez którą kobieta jest obserwowana.

Przygotowanie do badania

Pacjentka powinna upewnić się, że nie ma żadnych metalowych klipsów lub innych przedmiotów wewnątrz ciała i stwierdzić czy nie ma klaustrofobii (czy nie boi się przebywać w zamkniętych, małych przestrzeniach). Jeżeli jest to konieczne przed badaniem można podać łagodne środki uspakajające, aby zmniejszyć uczucie strachu i można przyjmować normalne posiłki.

Po badaniu

Nie ma skutków ubocznych po badaniu rezonansem magnetycznym. Jakość zdjęć jest sprawdzana od razu i jeżeli zachodzi potrzeba dodatkowego zdjęcia, wykonywane są od razu.

Wyniki

Badanie umożliwia obrazowanie struktur wewnętrznych organizmu i ocenę ewentualnych miejsc chorych. Opis specjalisty uzyskuje się zwykle dwa, trzy tygodnie po przebytym badaniu.

 

(Źródło: www.zdrowie.gazeta.pl w modyfikacji własnej)